Často krát k nám chodia konzultovať startupy alebo začínajúce firmy. Prípadne školíme startupy pre
Slovak Business Agency. Niektoré startupy sú výborné projekty, no nikdy neuzrú svetlo sveta.
Prečo väčšina startupov neuspeje?
Ich majiteľ sa zľakne problémov. Ak rozbiehate projekt problémy vždy prídu. A rozdiel medzi úspešným a neúspešným projektom je „len“ vo vytrvalosti a sebavedomí.
Moje 3 startupy
Rozbiehala som 3 vlastné startupy, na ktorých som vyrástla a viem, koľko stojí práce niečo rozbehnúť. Koľko je to úsilia, stoviek hodín a odriekania. Toto sú 3 projekty, ktorým som sa za posledných 10 rokov oddala:
Startup Eusahub
Projekt Eusahub je inteligentný skladový systém, ktorý rieši distribúciu zahraničných tovarov.
Pracovali sme na získaní prvého veľkého klienta - rodinná firma
Riedl Skates, ktorá vyrába krasokorčuliarske ľadové korčule, kde sme viac krát boli priamo so synom amerického majiteľa. Túto zákazku sa nám podarilo získať.
Startup PeBridge
PEBRIDGE je skratkou pre PanEuropean Bridge, ktorý prinášal produkty z Vietnamu do Európy a naše služby do Vietnamu. Rozbehnúť akékoľvek podnikanie je veľmi náročné.
Startup EnterCompany
EnterCompany je mojim najúspešnejším, kde som zúročila poznatky z predchádzajúcich firiem.
Firma bola oslovená Googlom do úzkej spolupráce, kde
Google na spoluprácu oslovil 3 slovenské agentúry, ktoré mali podľa Googlu veľký potenciál na rast. Aj vďaka tomu sme vyrástli a oslovila nás agentúra SCR na fúziu.
Čo ma startupy naučili?
Pri medzinárodných startupoch som mala možnosť všímať si v obchode iné kultúry. A rozhodujúce je sebavedomie. Čo môžem s prehľadom povedať, že my Slováci dokážeme veľa, ale najskôr tomu musíme uveriť. Vďaka prekážkam sa stávame silnejšími. So sebavedomím sa dá systematicky pracovať.
Prečo majú Slováci nízke sebavedomie?
- Naši rodičia
Naši rodičia vám vo výchove nemôžu dať to, čo sami nemajú. Avšak vždy robia to najlepšie čo môžu. Keď bol Pablo Picasso dieťa, mama mu často vravievala: „Ak si vojak, staneš sa generálom. Ak si mních, staneš sa pápežom. “ Picasso dodával - lenže ja som bol maliarom, a tak sa musel stať
Picassom.
- Minulosť národa
V minulosti boli obyvatelia Slovenska mnohokrát porobení, pracovali sme na iné národy, ktoré boli našou súčasťou. Vďaka tomu sme si vybudovali pracovitosť, zodpovednosť a húževnatosť.
- Prvotriednosť je procesom, nie udalosťou.
Nepracujeme so sebou a koučmi. Ak sa nebudeme snažiť byť najlepší, nikdy sa ním nemôžeme stať. Ak budete dieťaťu hovoriť, že je dobré, uverí tomu a bude sa snažiť byť dobré. Ja pracujem s Radkom Ševčíkom, venuje sa vrcholovým športovcov. Trénoval
Dominiku Cibulkovu.
- Prečo nás hlava sabotuje?
Za negatívnymi emóciami sú presvedčenia, vďaka ktorým emóciám veríme. Rozkľúčujte chybné presvedčenia z minulosti a prestanú vás obmedzovať. Ak neveríte, že môžete byť úspešní, nikdy nebudete hodiny tráviť trénovaním, úsilím, štúdiom. Nikdy si nedáte šancu – a pritom na to máte. Máte na to naplniť vaše najhlbšie túžby.
- Ako nás vníma okolie
Ľudia vždy konajú na základe toho, ako sami seba vnímajú. A tak vás vníma aj okolie. Psychológovia hovoria o takzvanom proroctve. Kedy konáme tak, až sa náš príbeh stane realitou. Sami seba obmedzujeme vlastnými presvedčeniami.
- Naša viera
Máme v sebe prirodzený strach a úzkosť. Bojíme sa o zajtrajšok. Všetky veci nikdy nemáme v rukách. Nie je dosť scénarov, aby pokryli všetky situácie. Bojíme sa dôverovať niečomu väčšiemu. Ja všetko odovzdávam bohu, niekto vesmíru či energii. Nie som v strachu, ale v prítomnosti. Havran sa nestará, havran má.
- Pochybnosť v to, čo robíme
Som dosť dobrý? Hľadáme sociálne dôkazy, uistenia. Mám dosť lajkov? Zdieľa sa môj článok? Nemám nové správy od priateľov? Stavajú sa z nás zombíci, scrollujeme sociálne siete, chceme vedieť, čo je nové a to nás odvádza od našich plánov. Čakáme na nové seriály, sledujeme novinky, ku ktorým musíme mať hneď prístup. Tlak z okolia je neúprosný, treba byť disciplinovaný.
Čokoľvek robíme, sme v tom najlepší. Máme len 5 miliónov obyvateľov a napriek tomu svetových Slovákov – športovcov ako
Matej Tóth,
Peter Sagan,
Dominika Cibuľková,
Marián Hossa,
Zdeno Chára,
Marián Gáborík,
Jozef Golonka,
Marek Hamšík,
Miroslav Šatan,
Ondrej Nepela,
Martina Moravcová,
Petra Vlhová,
bratia Hoschornerovci, svetových vynálezcov –
Štefan Banič, svetový podnikateľ
Tomáš Baťa alebo
Andrej Babiš, svetová topmodelka
Adriana Sklenaříková, svetový umelec
Andy Warhol, ktorí majú focus, majú úžasné výsledky. Máme všetky predispozície byť úspešní – sme pracovití, húževnatí. Už LEN stačí uveriť vo svoj potenciál. A ten máme obrovský. Veľmi fandím vám a vašim projektom.